ΠΑΟΚ – Κηφισιά 2-1

Η Κηφισιά γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ (2-1) στη Θεσσαλονίκη το βράδυ της Κυριακής 27 Αυγούστου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Τζίμα, με την Κηφισιά να φέρνει το παιχνίδι σε ισορροπία στο 75ο λεπτό με κεφαλιά του Μασούρα. Τρία λεπτά αργότερα, το αυτογκόλ του Τσάπαν ξανάδωσε το πάνω χέρι στον ΠΑΟΚ, ο οποίος διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο μέρος, με τον Τζίμα να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο 14ο λεπτό. Στο 22′ κατόπιν χρήσης του VAR, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαφέα στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Κρίστινσον έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του, κρατώντας ανέπαφη την εσία της Κηφισιάς. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα, χάρη στο γκολ του Τζίμα στο 45+2′ της αναμέτρησης.

Ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Κρίστινσον να αποκρούει ενστικτωδώς το πλασέ του Μουργκ. Στην εξέλιξη της φάσης όμως, ο Τζίμας ήταν εκεί για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, η Κηφισιά απείλησε στο 48ο λεπτό, με το σουτ του Σάκιτς να περνά ψηλά άουτ. Στο 57′ ο Κρίστινσον μπλόκαρε την μπάλα σε σουτ του Βιεϊρίνια, ενώ στο 73′ το δυνατό σουτ του Κωνσταντέλια πέρασε λίγο άουτ.

Στο 75ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για την Κηφισιά. Ο Λούμορ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μασούρα να πηδά ψηλότερα απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ. Δύο λεπτά αργότερα, το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Νάρεϊ μέσα από την περιοχή.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε για τον ΠΑΟΚ αμέσως μετά, στο 78ο λεπτό. Ο Κωνσταντέλιας πάτησε την μπάλα για τον Μπάμπα, αυτός έκανε την παράλληλη συρτή πάσα μέσα από την περιοχή, με τον Τσάπαν να μην μπορεί να διώξει σωστά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Κηφισιάς.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74′ Λύρατζης), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (63′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Τάισον, Ζίβκοβιτς (63′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (68′ λ. τρ. Νάρεϊ), Τζίμας (74′ Τόμας).

Κηφισιά: Κρίστινσον, Σάκιτς, Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ, Παπασάββας, Πέιος (84′ Νίνης), Ίλιεφ (64′ Ιπαλίμπο), Τετέι, Μασούρας (84′ Αντερέγκεν), Οζέγκοβιτς.