Buzzer beater για το 6×6, 1-0 την Ιεράπετρα

Με buzzer beater το 6×6 η Κηφισιά! Σε ένα παιχνίδι που έδειχνε να οδεύει στο “Χ” (0-0), η Κηφισιά βρήκε τον τρόπο στην τελευταία φάση του αγώνα να σκοράρει και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στον Ο.Φ. Ιεράπετρας (1-0) χάρη στην καρφωτή κεφαλιά του Κυριάκου Μαζουλουξή.

Στο 90+7′ της αναμέτρησης, ο Στέλιος Ποζατζίδης εκτέλεσε το φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Κυριάκο Μαζουλουξή να κερδίζει τους πάντες στον αέρα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, λύνοντας τον γόρδιο δεσμό της άμυνας των φιλοξενούμενων.

Έτσι, η Κηφισιά έκανε το 6×6 στη Betsson Super League 2, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 16ο λεπτό, αλλά το σουτ του Μιχάλη Κουιρουκίδη μπλόκαρε δίχως πρόβλημα ο Ηλίας Κυρίτσης. Σταδιακά, η Ιεράπετρα πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε δύο φορές σε τρία λεπτά με τον Νικολάς Αντερέγκεν. Η πρώτη στο 22′ όταν η σέντρα σουτ που έκανε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και η δεύτερη στο 24′ όταν νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Αλέξανδρο Αναγνωστόπουλο.

Η Κηφισιά ανέκτησε τον έλεγχο του ρυθμού στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, έχοντας κι αυτή δύο καλές στιγμές. Συγκεκριμένα, στο 39ο λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαντί Ταλάλ κατέληξε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ηλία Κυρίτση, ενώ στο 45ο λεπτό, ο Νίκος Βαφέας έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, με την μπάλα να περνά απ όλους.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε χαμηλός στο δεύτερο μέρος, με την Ιεράπετρα να απειλεί στο 53ο λεπτό, ξανά με τον Νικολάς Αντερέγκεν. Σε μια φάση διαρκείας, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων είδε τον Αλέξανδρο Αναγνωστόπουλο να του λέει πάλι “όχι” σε δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ στην επαναφορά, το νέο σουτ που έκανε, βρήκε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, η Κηφισιά πίεσε περισσότερο, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες για να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο 81′ το δυνατό σουτ του Νίκου Πέιου βρήκε στα σώματα, ενώ στο 85ο λεπτό καταγράφηκε η μεγαλύτερη φάση της αναμέτρησης.

Ο Καλλέργης έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά και την συρτή σέντρα, με την Κηφισιά να στέκεται άτυχη αφού είχε δύο δοκάρια στην ίδια φάση! Πρώτα από κόντρες κι εν συνεχεία από το ενστικτώδες πλασέ του Ανδρέα Τεττέι.

Στο 91′ η κεφαλιά του Μανώλη Καλλέργη και στο 92′ εκείνη του Ανδρέα Τεττέι δεν ανησύχησαν τον Ηλία Κυρίτση, με το παιχνίδι να οδεύει προς την ολοκλήρωσή του, δίχως γκολ και νικητή.

Την ύστατη ώρα όμως, ήρθε το χρυσό γκολ του Κυριάκου Μαζουλουξή για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Κηφισιά. Στο 90+7′ του αγώνα, ο Στέλιος Ποζατζίδης εκτέλεσε το φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την αντίπαλη περιοχή, ο Κυριάκος Μαζουλουξής κέρδισε κατά κράτος την εναέρια μονομαχία και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ιεράπετρας, δίνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης και μαζί το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μαζουλουξής, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Να (88′ Ποζατζίδης Στ.), Γκίνη (64′ Πέιος), Νοικοκυράκης (88′ Παναγιώτου), Παπασάββας, Ταλάλ (78′ Ιατρούδης), Κουιρουκίδης (78′ Καλλέργης), Τεττέι.
Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ίτσιος (63′ Ζήσης), Ντέτλερ, Κατάλντι (90′ Χιμένεζ), Τσορνομάζ, Μηλιώτης, Μίλερ (90′ Γκομπερβίγιε), Βουό (46′ Μπλαν Καζάου), Αντερέγκεν.