Ιστορική άνοδος

H ομάδα μας σε ένα ιστορικό απόγευμα στη Νέα Σμύρνη επικράτησε με 0-1 του Πανιωνίου με το γκολ του Τετέι και πανηγύρισε για πρώτη φορά στην ιστορία της την άνοδο στην Superleague2.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο η Κηφισιά ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με ένα μακρινό σουτ του Παπαγγέλη στο 6ο λεπτό. Η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε με τον Πίσπα στο 14’ με το σουτ του να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών.

Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και στο 23’ ο Ζέλο με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 42’ o Μιχελής έκανε την απόκρουση του αγώνα, όταν μετά το γύρισμα του Μπρέγκου ο Πίσπας από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Μιχελή που έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε η απάντηση της ομάδας μας με τον Τετέι να κερδίζει τον Λάμψια αλλά το πλασέ που έκανε κατέληξε στα χέρια του Στουρνάρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» πήραν την κατοχή της μπάλας και πίεσαν και στο 51’ έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ο Νίνο κέρδισε τις κόντρες και μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση έκανε το πλασέ με τον Μιχελή να διώχνει εντυπωσιακά. Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε νέα καλή στιγμή για τον Πανιώνιο με τον Γροντή να εκτελεί το φάουλ και τον Μιχελή να κρατάει το μηδέν.

Όμως στο 62′, ήρθε το ιστορικό γκολ για την ομάδα μας όταν ο Κοντογιάννης πίεσε ψηλά και ο Τετέι κέρδισε κατά κράτος τους αμυντικούς του Πανιωνίου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στουρνάρα με δυνατό σουτ.

Στο τελευταίο 20λεπτο η ομάδα της Νέας Σμύρνης πίεσε αρκετά και προσπάθησε να επιτεθεί από τα άκρα και από τον άξονα αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του αγώνα και να δίνει την άνοδο στην SuperLeague 2 στην ομάδα μας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξυγκόρος (11′ Ζάχι), Ζούλιας (68’ Μακρίδης), Κοντοές, Μπρέγκου, Νίνο, Πίσπας, Λιούμης (60’ Σταμάτης), Γροντής, Μούντριχας (68’ Αργυρίου)

Κηφισιά (Νίκος Κούστας): Μιχελής, Παπαγγελής, Παυλάκης, Μκρτσιάν, Γκότοβος, Παπασάββας (78’ λ.τρ. Καμινιώτης), Καλλέργης (56’ Κοντογιάννης), Ποζατζίδης, Κρητικός, Ζέλο (56’ Τζέλη), Τετέι (84’ Τόσκα).