Με υπογραφή Γκούμα

Η Κηφισιά επικράτησε με 2-0 των Τραχώνων για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κάνοντας το 2 στα 2 στους εντός έδρας φετινούς αγώνες. Έχοντας σε μεγάλη μέρα το Ναπολέων Γκούμα, ο οποίος με δύο γκολ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης απέναντι στους Τράχωνες Αλίμου.

Το συγκρότημα του Ηλία Καλοπήτα υποδέχτηκε τους Τράχωνες, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΑ. Ο κόουτς παρέταξε την Κηφισιά με τον Βαμβακά κάτω από τα δοκάρια. Οι Τζέλι, Έσλερ, Μεϊμάρογλου και Αποστόλου συνέθεσαν την 4αδα της αμυντικής γραμμής. Ο Πρίτσας, ο Γκούμας και ο Τεγούσης αποτέλεσαν την 3αδα του κέντρου με τους Βουγιουκλίδη, Οκσίσογλου στα φτερά της επίθεσης και τον Ρέντζη στην κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να έχει την κατοχή, προσπαθώντας να δημιουργήσει καταστάσεις στην εστία του Γιαννόπουλου. Κορυφαία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, αποτέλεσε ένα σουτ του Ρέντζη που κατέληξε μόλις αουτ (στο 35′).

Στην επανάληψη, η Κηφισιά συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους με τον Τεγούση να μην βρίσκει εστία στο 62′. Στο 68′ οι Τράχωνες έμειναν με 10 παίχτες και πέντε λεπτά αργότερα ο Γκούμας έδωσε τη λύση με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 77′ μετά από εξαιρετική ενέργεια, ο Ρέντζης σέντραρε και ο Γκούμας με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας.

Τα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Κηφισιά να σπαταλά ευκαρίες για πιο ευρύ σκόρ.

Αυτή την Τετάρτη (10/10, στις 17:00) θα συνεχιστεί ο αγώνας με τον Άρη Πετρούπολης, που είχε διακοπεί λόγω έντονης βροχόπτωσης στο 66′, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΑ

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Καλοπήτας): Βαμβακάς, Αποστόλου (77’ Νικόλα), Έσλερ, Μεϊμάρογλου, Τεγούσης, Τζέλι, Πρίτσας, Ρεντζής (82’ Θερμός), Οκσίσογλου, Γκούμας (82’ Καπλάνης), Βουγιουκλίδης Δ. (82’ Στριμμένος)
ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Γιάννης Κουσάνας): Γιαννόπουλος, Σπανουδάκης (77’ Δημάκης), Αλευρής, Στεργιάκος, Σιδερόπουλος, Κατσούλας (81’ Κνέζεβιτς), Σχουλλής, Προμπονάς, Μπούζης (70’ Ντρέσκα), Πασάς (67’ Παΐσιος), Τσουμάκας