Μάγκικη ανατροπή

Μια πολύ σημαντική νίκη με 2-1 και ανατροπή στα τελευταία λεπτά πέτυχε η ομάδα μας στο ντέρμπι με την Ηλιούπολη για τη 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΑ.

Τα γκολ της ανατροπής πέτυχε ο Δρόσης στο 82′ και στο 91′, λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο καθώς είχε περάσει ως αλλαγή στο 75′.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό με ωραίο σουτ του Αγκόλι. Το συγκρότημα του Ηλία Καλοπήτα ανέβασε στροφές πίεσε τον αντίπαλο της και έχασε σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα με τους Έσλερ, Παπαδόπουλο και Ρέντζη να μη βρίσκουν στόχο.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε, η Κηφισιά συνέχισε να έχει την κατοχή και έψαχνε διαρκώς την ισοφάριση. Οκσίσολγου και Παπαδόπουλος αστόχησαν από πλεονεκτική θέση σε δυο περιπτώσεις να φέρουν το ματς στα ίσα με αποτέλεσμα η Ηλιούπολη να βρεθεί πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ, αλλά ο Ορφανός έστειλε τη μπάλα άουτ σε τετ α τετ στο 61′. Τελικά ο Δρόσης λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι πέτυχε το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης με κοντική προβολή, ενώ ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις χάρισε την νίκη στην ομάδα μας με σουτ έπειτα από ωραία ενέργεια και ασιστ του Ρέντζη.

Οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Καλοπήτας): Βαμβακάς, Αποστόλου (46’ Οκσίσογλου), Έσλερ, Τεγούσης, Στριμμένος (75’ Δρόσης), Γεωργόπουλος, Ρεντζής, Πρίτσας, Παπαδόπουλος (61’ Τζέλης), Γκούμας, Χρονακόπουλος (46’ Καπλάνης).

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Βαγγέλης Γαλάνης): Λαμπρόπουλος, Τριάντης, Γιαννόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Καζάκος, Γεωργιάδης, Γάγγος, Αγκόλι, Σακελλαρίου (84’ Μέλλης), Λεβέντης, Ορφανός (65’ Δημητρόπουλος)