Ισοπαλία με Ιάλυσο

Σε ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα μας παρότι ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στον Ιάλυσο, δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και έμεινε στο 1-1. Ο αγώνας ήταν επιθετικός μονόλογος της ομάδας μας ωστόσο η αστοχία και το άγχος των παικτών μας οδήγησαν σε σωρεία χαμένων ευκαριών με αποκορύφωμα το πέναλτι που αστόχησε ο Σάμιος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να αναλαμβάνει αμέσως τη πρωτοβουλία των κινήσεων έχοντας τη κατοχή της μπάλας. Ωστόσο η κλειστή άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν δύσκολο εμπόδιο για τους παίκτες μας, καθώς αδυνατούσαν να περάσουν τις κάθετες μπαλιές προς τον Φαρινόλα. Μέχρι το 16ο λέπτο όπου ο Σουλέλες πέρασε όμορφη κάθετη πάσα στον Φαρινόλα αλλά ο τελευταίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Χειμωνέττο. Τέσσερα λεπτά αργότερα (20′) ο Φαρινόλα σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, και στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού, με το διαιτητή να δείχνει αρχικά κόρνερ αλλά έπειτα από υπόδειξη του βοηθού έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σάμιος ο οποίος νικήθηκε από τον τερματοφυλάκα του Ιάλυσου. Ο Ιάλυσος απείλησε μόνο μια φορά στο 1ο ημίχρονο όταν ο Γουμάγιας απέκρουσε σουτ του Αχείμαστου στο 26 λεπτό. Στο 40ο λεπτό έχουμε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία χαμένη για την ομάδα μας. Μπαλιά του Έσλερ στον Ρέντζη, ο τελευταίος πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Ιάλυσου, ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα μας να ανεβάζει ακόμη περισσότερο τη πίεση προς την αντίπαλη άμυνα. Στο 55ο λεπτό ο Σάμιος εκμεταλλέυτηκε λάθος της άμυνας, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Δύο λεπτά (57′)αργότερα και κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα μας δέχτηκε το γκολ έπειτα από βαθειά μπαλιά στην πλάτη της άμυνάς μας και τον Σπάρταλη να τελειώνει όμορφα τη φάση για το 0-1. Αμέσως πέρασε στον αγώνα ο Κυριαζής στη θέση του Ταμπάκη και η ομάδα μας πιέσε ακόμη περισσότερο. Στο 65ο λεπτό ο Τεγούσης ισοφαρίζει σε 1-1 με εκτέλεση φάουλ η οποία αιφνιδιάσε τον τερματοφύλακα του Ιάλυσου. Στο 68ο λεπτό ακόμα μια χαμένη ευκαιρία, ο Κυριαζής χάνει το τετ α τετ έπειτα από ωραία πάσα του Ρέντζη. Στο 92ο λεπτό ο Χαλκιάς πιάνει τη κεφαλιά και η άμυνα του Ιάλυσου διώχνει τη μπάλα λίγο πριν αυτή περάσει τη γραμμή. Το παιχνίδι τελειώσε με αρκετή ένταση όπου και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Φαρινόλα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μάρκος Μαυρομάτης): Γουμάγιας, Χαλκιάς, Ταμπάκης (59΄Κυριαζής), Τεγούσης ,Καρακώστας, Έσλερ, Μουσταφίδης, Σάμιος, Ρέντζης, Σουλελές (77′ Σπηλιωτάκης), Φαρινόλα

ΙΑΛΥΣΟΣ (Μάρκος Στεφανίδης): Χειμωνέττος, Αχείμαστος, Αρχοντούλης, Φυλακούρης, Παφιάκης, Καρπαθάκης, Σπάρταλης, Ρίκκα, Χατζηφούντας, Παπασπύρος, Μπαρόζο